Σκουτάρι Γυθείου, γαλαζοπράσινα νερά

Αμμουδερές ακρογιαλιές και γαλαζοπράσινα νερά στον όρμο Σκουταρίου
Αμμουδερές ακρογιαλιές και γαλαζοπράσινα νερά στον όρμο Σκουταρίου
Η παραλία Καλαμάκια
Η παραλία Καλαμάκια
Η παραλία Καλαμάκια
Η παραλία Καλαμάκια
Η παραλία Καλαμάκια
Η παραλία Καλαμάκια
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η παραλία Βορδώνα
Η παραλία Βορδώνα
Η βραχώδης προεξοχή ανάμεσα στις παραλίες Βορδώνα και Αγία Βαρβάρα
Η βραχώδης προεξοχή ανάμεσα στις παραλίες Βορδώνα και Αγία Βαρβάρα
Η βραχώδης προεξοχή ανάμεσα στις παραλίες Βορδώνα και Αγία Βαρβάρα
Η βραχώδης προεξοχή ανάμεσα στις παραλίες Βορδώνα και Αγία Βαρβάρα
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η ακρογιαλιά της Αγίας Βαρβάρας
Η βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην ομώνυμη ακρογιαλιά
Η βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην ομώνυμη ακρογιαλιά
Η βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην ομώνυμη ακρογιαλιά
Η βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας στην ομώνυμη ακρογιαλιά
12 φωτογραφίες
Φωτό:
Στη δυτική ακτογραμμή του Λακωνικού κόλπου, ανάμεσα στο Γύθειο και τον Κότρωνα, βρίσκεται το Σκουτάρι, όμορφο χωριό με παραθεριστική κίνηση, πυργόσπιτα και παλαιές εκκλησίες.

Στα σημαντικότερα αξιοθέατα του Σκουταρίου συγκαταλέγονται ο Παλαιόπυργος, ιστορικός πύργος της οικογένειας Καλκανδή, και οι εκκλησίες του Αγίου Ιωάννη του Χρυσοστόμου (με τοιχογραφίες του 1750), της Κοίμησης της Θεοτόκου (με τοιχογραφίες 18ου αιώνα) και της Παναγίας (Κοίμηση της Θεοτόκου - Παναγίτσα).

Σε μικρή απόσταση απλώνεται ο όρμος Σκουταρίου, με υπέροχες αμμουδερές ακρογιαλιές (Καλαμάκια, Βορδώνα, Ακτή Βαρβάρας) και γαλαζοπράσινα νερά. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας, στην ομώνυμη ακρογιαλιά.

Υπέροχη θέα στο Σκουτάρι και τον όρμο Σκουταρίου προσφέρει η μονή του Αγίου Γεωργίου, χτισμένη σε πλαγιά (στο καθολικό της μονής σώζονται παλαιές τοιχογραφίες).

Ανατολικά του Σκουταρίου βρίσκονται τα Καλύβια και η Παγανέα, οικισμοί χτισμένοι σε χερσόνησο με δαντελωτές ακρογιαλιές και λιμανάκι για βάρκες.

Μακρύτερα, στη λακωνική ενδοχώρα, το χωριό Δροσοπηγή, με πετρόχτιστα σπίτια και πύργους, και η Καρυούπολη, οικισμός με παραδοσιακό πυρήνα, ξεχωριστό αρχιτεκτονικό σύνολο, αποτελούν πόλους έλξης για όσους αναζητούν το γνήσιο, το αυθεντικό.


Πατήστε εδώ για να βρείτε κάθε είδους πληροφορίες για το Σκουτάρι, το Γύθειο, αλλά και όλους τους υπόλοιπους οικισμούς της Περιφερειακής Ενότητας Λακωνίας.

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΣ...
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΟΥΜΕΛΙΔΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΗΓΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ... ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΥΤΑΡΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΗ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ... ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΤΥΧΑΙΑ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΑ ΞΑΧΝΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ... ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΙΚΑΝΟΠΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΕΑΝ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ...
ΜΑΚΗΣ 25/7/2015 10:31:42 πμ
DEN FTEI TO KATHE SKOUTARI ALA I MIZERIA MAS
PSAXNODAS GIA ENIKIAZOMENA STI MANI GIA NA KANO DIAKOPES ME TIN IKOGENIA MOU.EPESA PANO STIN SELIDA AFTI KE DIAVASA TA PIKROXOLA SXOLIA TOU KIRIOU SOUMELIDI .KE THIMITHIKA KAPION ALON KIRIO POU SIGOURA IXE TO IDIO PNEVMA ME TON PROANAFEROMENO.TO 14 EKANA DIAKOPES STIN MANI OPOS KATHE KALOKERI ,AFTI TIN XRONIA IXA DIALEXI TO GITHIO ,PIGENODAS LIPON SE MIA ,MIKRI PARALIA DITIKA TIS AKTOGRAMIS SINADISA MIA MIKRI PARALIA POU BOROUSES NA KATEVIS MONO ME TA PODIA I ME TZIP KE AFTO GIATI ITAN KATAVASI ME MEGALI KLISI KE XOMATODROMOS, STO TELIOMA EKANE ENA MIKRO ANIGMA POU BOROUSAN ME DISKOLIA KE KALI THELISI NA PARKAROUN 3 AFTOKINITA, STIN MESI TIS PARALIAS KATHOTAN ENAS KIRIOS ME TIN KOPELIA TOU KE XEROTAN TON ILIO TIN THALASA KE TIN KOPELIA .MOLIS MAS IDE NA KATEVENOUME I DIATHESI TOU ALAXE ,KE DIAVAZODAS TA XILI TOU BORESA NA KATALAVO POS DIAVASZE TA 12 EVAGELIA ,IXE KATEVASI AGIOUS KE DIAVOLOUS KE DEN XERO TI ALO , ITAN KATAKOKINOS KE ANATHEMATIZE PROFANOS TIN KAKI TOU TIXI GIA AFTO POU TOU ETIXE..EFOSON LIPON IDA OLA AFTA .APO ADIDRASI KE MONO STRATOPEDEFSA DIPLA TOU AKRIVOS EGO I GINEKA MOU KE TA 3 DIAVOLAKIA MOU ,POU TOU XALASANE OPOSDIPOTE TIN DIATHESI ,SE DEFTEROLEPTA SPAZODAS TIN OBRELA KE MAZEVODAS KAKIN KAKOS TIS 2 KAREKLES TOU EFIGE.KE EXO TO EXIS EROTIMA I PARALIES INE GIA NA KATHONTE ENA ZEVGARAKI I ENAS KIRIOS KE NA MIN PERNAII KOUNOUPI APO DIPLA TOU .TA AYTOKINITA KE TA MIXANAKIA DEN PREPI NA KIKLOFOROUN ?,TA KOUNOUPIA POU PETANE KE MAS PIRAZOUN OLOUS NA STAMATISOUN NA PETANE ? INE KALOKERI O KOSMOS EXI DIATHESI NA XESKASI NA DIASKEDASI TA PEDAKIA NE PEXOUN NA FONAXOUN .AN THELOUME TIN ISIXIA MAS NA PAME STO AGIO OROS ME TOUS MONAXOUS .AKOMA KE STIS KALOKERINES DIAKOPES MAS PERNOUME MAZI TIN MIZERIA MAS? ELEOS KIRIOI SOUMELIDIDES!!!!!!!!!!!!!! DEN IME APO TO SKOUTARI ALA SEN BORO TIN TRELA.
GIANNAKOULAKOS NIKOS 8/7/2015 1:54:27 πμ
ΣΚΟΥΤΑΡΙ!!!
Υπαρχει η αποψη πως ελκουμε συμπεριφορες σντιστοιχες με αυτες που κουβαλαμε μεσα μας... Με καταγωγη απο την ευρυτερη περιοχη, επισκεφτηκα προσφατα ενα απο τα ωραιοτερα μερη της Ελλαδος (του κοσμου ισως;), το Σκουταρι, έμεινα άφωνη: με φοβερα τεβερνακια που μαγειρευουν ντοπιες μαγειρισσες απιστευτες τοπικες λιχουδιες και με τους πιο ευγενικους "ανθρωπινους" ανθρωπους ακομη ευτυχως, με ζεστα γαλαζοπρασινα νερα και υπεροχες αμμουδιες!! Διλλημα: Πειραγμένη εξάτμιση ή πειραγμένη πχ Σαντορίνη; ατμοσφαιρικες μουσικες με θεα το ηφαιστειο απο την ατομική πισίνα-μπανιέρα της μινιμουμ 1000 ευρώ/βράδυ de luxe σουιτας και μοριακή ελληνική κουζίνα αντιδάνειο στους ζηλιάρηδες αλλοδαπους σεφ στον Κουκουμαυλο με κλεισμένο τραπεζι μια βδομαδα πριν , ή αμπελοφάσουλα, καγιανά, τραγανη τηγανητη πατατουλα και φρέσκο ψαράκι στο ανεπιτήδευτο ταβερνάκι πάνω στην αμμουδιά στο Σκουτάρι με ντόπιο κρασί μουρλια, μια γρήγορη βουτίτσα στα γαλαζοπράσινα νερά που γλείφουν τα ποδια σου και πάλι τσιμπι-τσίμπι και εβίβα; Και τα δύο διακοπες είναι. Η εξάτμιση, το κλαρίνο, το πρωινο κοκορι και η μυρωδιά της καβαλίνας δεν είναι για τους λάτρεις των ψευτο σικ εξέκιουτιβ διακοπων. Αφήστε παρακαλώ σε μας να χαρούμε το ταπεινό ταβερνακίο..
Λ. Πετριδου 29/7/2014 11:16:20 μμ
προς κ.Σουμελιδη
το σχολιο σας μαρτυρα οτι ειστε ενας απαραδεκτα εκνευριστικος και κακεντρεχης ανθρωπος που νομιζει οτι μεσα στο πλαισιο της ανωνυμιας του ιντερνετ εχετε το δικαιωμα να εκφερετε γνωμη επι παντος του επιστητου χωρις καμια συγκεκριμενη λογικη βαση και επιχειρηματολογια.....ειμαι κατοικος του χωριου εδω και παρα πολλα χρονια και μπορω να διαβεβαιωσω τον οποιονδηποτε οτι δεν υπαρχει στις παραλιες μας προβλημα ηχορυπανσης , επισης οτι οι μονιμοι κατοικοι του χωριου αλλα και οσοι καταγωνται απο αυτο και το επισκεπτονται το καλοκαιρι στην πλειοψηφια τους ειναι ευγενεστατοι και ουδεμια αξιωση εχουν ως προς την χρησιμοποιηση των ακτων μονο απο τους ιδιους και τελος οσον αφορα τον προδηλα ειρωνικο χαρακτηρισμο για τις ταβερνες να υποθεσω οτι πρεπει να ειστε καποιος δια πασιγνωστος κρητικος γαστρονομιας γι αυτο δεν μπορει να σας αγγιξει ο οικογενειακος χαρακτηρας αυτων των αξιοπρεπεστατων επιχειρησεων οι οποιες χρονο με το χρονο τυγχανουν ολο και μεγαλυτερης εκτιμησης ανταποκρισης και εμπιστοσυνης πελατων .....
σκουταριωτης 15/5/2014 3:30:54 μμ
Εγω ο Ελληναρας Σκουταριωτης
Ηχορυπανση σε ενα χωριο 120 μονιμων κατοικων πρωτη φορα ακουω....εκτος αν ο κυριος εννοει τις προβατινες και τα αλλα σχετικα ζωα, που απο την ησυχια του χωριου ακουγονται σε πολυ μακρινη αποσταση και δεν τον αφηναν να κοιμηθει. Οσο για τους Ελληναρες ετεροδημοτες που κανουν καταληψη στις παραλιες του χωριου, ζητουμε συγνωμη που καταγομαστε απο το Σκουταρι, στην επομενη ζωη μας θα πουμε στην μανα μας να μας γεννησει στην Μυκονο για να μας <χωσετε> τα πικροσχολα σας. Ευχαριστω απο εναν Ελληναρα Σκουταριωτη
Γιαννης Μ. 10/4/2014 7:57:25 μμ
Οι καλύτερες οικογενειακές διακοπές στο Σκουτάρι
Οι τρεις παραλίες είναι η μια καλύτερη από την άλλη! Οι κάτοικοι του χωριού είναι πλέον ελάχιστοι, ενώ όσοι κατάγονται από εκεί, το επισκέπτονται σχεδόν αποκλειστικά το Δεκαπενταύγουστο, οπότε & όντως οι παραλίες είναι κατάμεστες - γεγονός που απέχει βέβαια από τις ακρότητες που αναφέρει ο κος Σουμελίδης παρακάτω.! Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του, χωρίς να σημαίνει πως επειδή την καταχωρεί εδώ, πως έχει & τη ΣΩΣΤΗ γνώμη. Το Σκουτάρι δεν έχει τις τουριστικές υποδομές άλλων περιοχών αλλά ίσως & να είναι καλό. Αυτό που προτείνω σε όποιον επισκεφθεί την ευρύτερη περιοχή, είναι να το επισκεφθεί & να σχηματίσει τη δική του άποψη!
Ανώνυμος / η 19/3/2014 12:43:31 μμ
Μία Σκουταριώτισσα
Ευχαριστούμε για την κακή σας κριτική. Ισως την διαβάσουν κι άλλοι, επιρρεαστούν και δεν χρειαστεί να έρθουν στο χωριό μας, οπότε αυτές τις υπέροχες παραλίες θα συνεχίσουμε να τις απολαμβάνουμε εμείς και οι φίλοι μας!!
Στέλλα 19/3/2014 12:36:47 μμ
προς φίλο που απογοητεύτηκε..
θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου... αλλά ο Ελληνάρας αυτά που εσένα δε σου αρέσουν τα θεωρεί φυσιολογικά και ως και μαγκιά του να φερεται έτσι.. να κανει φασαρια, να παιζει καψουροτράγουδα μέρα μεσημέρι στην παραλία, να ειναι φωνακλας, να μαρσαρει το παπί, να μάθει στο παιδί του οτι δεν του ανηκει η παραλία και πως είναι και άλλοι ανθρωποι δίπλα, ουτε λόγος... και αν πάς και για φαγητό σε μια ταβέρνα της κακιάς ωρας... να πει.... χμμμμ τουριστας.... ας τον δαγκωσουμε... προσωπικά, εχω εδώ και πολύ καιρό σταματήσει να επισκέφτομαι τέτοιες παραλίες από ξηράς για τους λόγους που αναφέρεις.... και πόσο μάλλον να τους αφήνω και τα λεφτά μου..
Νάσος 19/3/2014 9:35:34 πμ
Σπύρος
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω και εγώ με τον Κύριο Σουμελίδη. Από μικρό παιδί πηγαίνω σε αυτές τις παραλίες ( λόγο της καταγωγής της μητέρας μου από το χωριό ) και ειδικά στη Βορδώνα και ουδέποτε συνάντησα τότε, αλλά και τώρα που δεν με πολυγνωρίζουν, τέτοιες συμπεριφορές .....Ϊσως έτυχε η "κακιά" μέρα ή αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά
Σπύρος 16/8/2013 12:57:26 μμ
ΣΚΟΥΤΑΡΙ
Είστε σίγουρος ότι γνωρίζετε πού πήγατε; Με καταγωγή από δω και με απίστευτη λατρεία για το χωριό και όλη την ευρύτερη περιοχή της Μάνης, ότι περιγράφετε παραπάνω είναι τουλάχιστον εξωπραγματικό. Διότι εγώ που ανεβοκατεβαίνω συνεχώς και όλες τις εποχές του χρόνου, ουδέποτε συνάντησα τέτοια κατάσταση σ' αυτήν. Και πιστέψτε με πως είμαι από κείνους που και τις παραλίες του χωριού μου έχω καθαρίσει μαζί με άλλους απ τα σκουπίδια και τα αποτσίγαρα όχι μόνο ντόπιων αλλά και επισκεπτών και με καταστηματάρχες της περιοχής έχουμε έρθει σε διαφωνία κατά καιρούς για διάφορα θέματα, ΠΟΤΕ όμως δεν έζησα καταστάσεις ηχορύπανσης από καψουροτράγουδα, πειραγμένες εξατμίσεις κ.λ.π. Χρήζει περαιτέρω διευκρίνισης η αναφορά σε "Ελληνάρες κυρίως ντόπιους", "ετεροδημότες"?, αίσθηση ιδιοκτησίας?, εχθρική συμπεριφορά? και τί εννοείται όταν μιλάτε για "σχετικά διαπιστευτήρια"? Όσον αφορά τους ντόπιους, σας πληροφορώ ότι ελάχιστοι έχουν το χρόνο για μια βουτιά, καθώς τρέχουν να προλάβουν τις δουλειές τους και όσον αφορά τους ετεροδημότες, αλήθεια προλάβατε να ενημερωθείτε και ποιοι απ' αυτούς που συναντήσατε ασκούν τα εκλογικά τους δικαιώματα εδώ? Το έγραφαν στο κούτελο? Τόση γκαντεμιά πια!!! ούτε ο Θεός δεν το θέλει!!! Αν δεν θύμωνα, πιστέψτε με θα γελούσα με αυτά τα σχόλια με την ψυχή μου. Ειλικρινά, ποτέ στη ζωή μου, συναναστρεφόμενη με Έλληνες και πολλές φορές και με ξένους δεν συνάντησα τέτοια αρνητική κριτική και όχι μόνο για τον τόπο μου αλλά και οποιοδήποτε τόπο επισκέφθηκα. Προσωπικά χαίρομαι που το χωριό μου παραμένει ανεκμετάλλευτο -για τα δικά μου γούστα είναι ήδη τουριστικό- αλλά τέτοια εμπάθεια πρώτη φορά συναντώ. Μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα? Διαφορετικά πώς να εξηγήσω ότι στη μία και μοναδική επίσκεψή σας, σας βρήκαν τόσα δεινά ενώ εγώ που πηγαινοέρχομαι όλη μου τη ζωή δεν έζησα ποτέ κάτι παρόμοιο. Δεχτείτε την ταπεινή μας συγγνώμη για την όποια ταλαιπωρία σας υποβάλαμε και απλά μην ξαναέρθετε. P.S. Πληροφοριακά, υπάρχουν τρεις παραλίες στη σειρά, ας πηγαίνατε πιο πέρα!
ΣΕ-Ι-ΤΑΝ 3/8/2013 11:02:56 μμ
σχετικά με το Σκουτάρι
Δεν ξέρω γιατί ο κύριος έμεινε τόσο δυσαρεστημένος με την διαμονη του στο Σκουτάρι, αλλά είναι απ' τα λίγα παραθαλάσσια χωριά της Ανατολικής Μάνης με τοσό ωραίες, καθαρές παραλίες, αναλύοτες σε μεγάλο βαθμό απ' την ανθρώπινη παρλεμβαση. Ναι, πρόκειται για ένα μικρό χωριό, που αν και ιδιαίτερα όμορφο, έχει μείνει σε μεγάλο βαθμό ανεκμετάλευτο. Ωστόσο, βρίσκεται πολύ κοντά στο Γύθειο, την Αερόπολη και άλλα σημαντικά κέντρα του δήμου, που προσφέρονται για διασκέδαση και ψυχαγωγία. Επιπλέον διαθέτει αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια (σε ποικίλες τιμές) για όλα τα γούστα, ενώ τον μήνα Αύγουστο πραγματοποιούνται αθλητικές και χορευτικές εκδηλώσες από τον σύλλογο του χωριού, για μικρούς και μεγάλους.
ΒΑΣΩ Π. 4/6/2013 2:40:54 μμ
Καλή αλλα σε πολύ κακα χέρια!!!
Πανέμορφη παραλία που δυστυχώς ειναι υπο μόνιμη κατάληψη το καλοκαίρι απο Ελληνάρες κυρίως ντόπιους αλλα και ετεροδημότες, με αποτέλεσμα να χάνει σημαντικό κομμάτι απο την αιγλη της. Ανυπόφορη ηχορύπανση απο καψουροτραγουδα στη διαπασών μεχρι πειραγμενες εξατμίσεις απο μηχανάκια και παιδια που αναστατώνουν το σύμπαν. Εντονη η αισθηση της "ιδιοκτησίας" της πλάζ απο τους ντόπιους με εξίσου εντονη την εχθρική αντιμετώπιση κάθε επισκέπτη που δεν διαθέτει τα σχετικά .......διαπιστευτήρια, εκτος φυσικά απο τους ιδιοκτητες των πολύ μέτριων εως κακών παρακείμενων ταβερνακίων.
Σουμελίδης Ν. 26/4/2013 12:06:03 μμ

ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ

Τίτλος*